ویدیو: یکسال در یوسیمیتی


یوسیمیتی نخستین پارک ملی ایالات متحده آمریکا است. این پارک به دلیل قله‌های بلند، آبشارها و بیش از ۲۰۰ گونهٔ گیاهی و جانوری، مثل خرس‌های قهوه‌ای، مناظری بسیار خارق‌العاده دارد. این مکان از جمله مکانهای ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در آمریکا می‌باشد. وسعت این پارک ۳۰۸۱ کیلومتر مربع می‌باشد و روزانه ۱۵ هزار نفر گردشگر دارد.

دره یوسیمیتی با ۱۱ کیلومتر عرض و تشکیلات صخره‌ای آن با بلندترین سازه‌های مونولیت آذرین جهان یکی از بهترین اهداف صخره‌نوردی جهان محسوب می‌شود و هر سال ‌عده زیادی را به خود جلب می‌کند. آبشارهای یوسیمیتی در نوع خود بلندترین آنها در آمریکای شمالی و دارای مناظر فرحبخشی هستند. بیشترین بازدید این آبشارها در بهار است که آب حاصل از ذوب یخ‌ها از آن سرازیر می‌شود. آبشار دم اسب یوسیمیتی که معروفترین ابشار یوسیمیتی است از فاصله ۲۴۲۵ فوت سقوط می‌کند و در زمستان مخروط یخ در بالای آن شکل می‌گیرد. آبشار دیگری به ارتفاع ۶۲۰ فوت اما زیبا و دلنشین در نزدیکی ورودی دره یوسیمیتی قرار دارد. در فصل بهار آب خروشان در این منطقه نعره میزند. یکی از مهم‌ترین شاخص‌های این پارک درخت‌های سرخدار غول‌پیکر آن است که قدمت آنها به ۳ هزار سال پیش بر می‌گردد و بیش از ۵۰۰ اصله از این درختان بالغ در پارک وجود دارد. این درختان بلندترین موجودات روی زمین محسوب می‌شوند. بازدیدکنندگان با پای پیاده یا تراموا برای دیدن این درخت‌ها میروند. دریاچه آینه مجموعه پارک که بیشتر شبیه یک استخر است تا دریاچه، یکی از بزرگ‌ترین دیدنی‌های دره یوسیمیتی است. علفزارها و تالاب‌های یوسیمیتی نیز خارق‌العاده هستند و فلور و فون مختص خود را دارند. خرس، گوزن، روباه، ‌عقاب طاس، راکون و حیوانات دیگر در میان گل‌های وحشی و علف‌های بلند آن می‌چرند.

علاوه بر تمامی جاذبه‌های فوق، پارک یوسیمیتی دارای دو رودخانه بزرگ نیز هست که همه این مناظر را می‌توان از دره یوسیمیتی دید. جان مویر نوشته بود: «هیچ معبد دست‌ساز انسان را نمی‌توان با یوسیمیتی مقایسه کرد»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

مطالب محبوب
پاکوب در شبکه های اجتماعی
اینستاگرام پاکوب تلگرام پاکوب فیس بوک پاکوب
نوشته های تازه