کوه نامه: آشنایی با ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان

همچون سال‎های قبل ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان امسال نیز با پیگیری‎هایی که از سوی فدارسیون کوه‎نوردی و و صعودهای ورزشی انجام شد؛ به صورت رسمی از تاریخ دوم دی‎ماه فعالیت خود را آغاز کرد و تا پایان روز بیست و نهم اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

برای آشنایی با این ستاد و فعالیت‎های آن گفتگویی کوتاه با مسئول روابط عمومی ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث « امیر حسین ناظمی » انجام دادیم که در ادامه ملاحظه می‎کنید.

کوه‎نامه: آغاز طرح از چه روزی بوده و تا چه روزی ادامه خواهد داشت؟

ستاد اطلاع رساني و پيش گيري از حوادث كوهستان رسما از تاريخ دوم دي ماه سال جاري فعاليت خود را آغاز و تا پايان روز بيست و نهم ارديبهشت سال ۱۳۹۶ ادامه خواهد داشت.

کوه‎نامه: در چه مناطقی تیم های اطلاع رسانی حضور دارند ؟از چه باشگاه ها و گروه و نهاد هایی در این طرح همکاری دارند؟– تيم‎ها در ۹ ايستگاه حضور دارند. ايستگاه‎ها به ترتيب دشت هويج گروه كوه‏‎نوردي لواسان-دارآباد گروه كوه‎نوردي بهمن-كلكچال گروه کوه‎نوردی همت شميران-گردنه كلكچال باشگاه تهران-قله توچال-باشگاه دماوند-جانپناه اميري باشگاه آرش-گردنه شيرپلا خانه كوهنوردان تهران-پايگاه داوودي هيات كوه‎نوردي استان تهران- پلنگ چال گروه كوه‎نوردي اسپيلت و گروه كوه‎نوردي سلام همنورد. همچین در کل طرح ستاد سال ۹۵ و ۹۶ با حضور بيش از ۱۲۰ كوه‎نورد در حال برگزاري‎ست.البته در اين طرح شركت تله كابين توچال هم هم همکاری دارد. اسپانسر اين طرح در سال ۹۵ و ۹۶ شركت ساخت كوه افزار هفت گوهر است.

کوه نامه:چه روزهایی و چه زمانی فعالیت می‎کنند؟

– تيم‎ها در روزهاي تعطيل فعاليت دارند كه تا پايان طرح ۲۳ پست دو روزه و ۶ پست يك روزه خواهيم داشت.پست ها از ساعت ۸ بامداد شروع و تا ساعت ۱۵ گروه ها در پست هاي خود مستقرند.

کوه نامه :نحوه فعالیت و عملکرد تیم‎های اطلاع رسای چگونه است؟

– نحوه فعالیت و عملکرد تیم های مستقر در ايستگاه‎ها بدين گونه است كه با مشاهده پوشاك و تجهيزات كوه نوردان در حال عبور از مناطق تحت نظارت ستاد اطلاع رساني و پيشگيري از حوادث كوهستان در صورتي كه پوشاك يا تجهيزات مناسب نداشته باشند به آن‎ها تذكر داده مي‎شود و در صورتي كه كوه‎نوردان به تذكرات دوستان مستقر توجه نكنند سريعا به واحد هاي ذيربط گزارش داده می‎شود تا در صورت بروز هر گونه اتفاقي واحدهاي ذيربط در جريان قرار داشته باشند.

کوه نامه : در صورت بروز حادثه نقش و نحوه فعالیت این افراد چگونه است؟

– در صورت بروز هرگونه اتفاق با توجه به اطلاع رساني هايي كه از قبل به مبادي ذيربط صورت گرفته سرعت عمل در امداد رساني براي شخص يا اشخاصي كه به مشكل بر می‎خورند سريع‎تر انجام مي گيرد.با اميد به اينكه امسال زمستان بدون حادثه اي داشته باشيم و دوستان كوه نورد با توجه به شرايط جوي پوشاك و تجهيزات مناسب فصل را با خود همراه داشته باشند. كوه‎نوردان عزيز حتما قبل از اجراي برنامه آب و هوا رو چك كنند و بعد وارد منطقه بشوند تا انشالله برنامه ايمني رو اجرا كنند . تمامي شماره تلفن‎هاي ضروري را هميشه همراه داشته باشند.

شماره تلفن های ضروری :

آتش نشاني ۱۲۵ اورژانس ۱۱۵ نيروي انتظامي ۱۱۰ هواشناسي ۱۳۴ هلال احمر ۲۲۲۰۳۵۳۷

فدراسيون كوه نوردي ۲۲۵۶۹۹۹۵ و ۲۲۵۶۹۹۹۶

هيات كوه نوردي استان تهران ۷۷۸۴۵۵۵۲ و ۷۷۸۴۵۵۵۳

همچنین در صورتي كه در ارتفاعات مشكلي بوجود آمده بود لطفا در راه برگشت به دوستان مستقر در ايستگاه هاي ستاد اطلاع‎رسانی کنند.

در خاتمه باید در تکمیل مطالب قبل باید یاد آوری کنم که در اين طرح ناظراني هم هستند كه نحوه فعاليت همکارانی كه در پست‎هاي خود مستقر هستند را نظارت مي كنند.

کوه نامه : سپاس از شما بابت ارائه اطلاعات.

تصاویر : ارسالی از سوی روابط عمومی ستاد اطلاع رسانی

منبع: وبسایت خبری تحلیلی کوه نامه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

مطالب محبوب
پاکوب در شبکه های اجتماعی
اینستاگرام پاکوب تلگرام پاکوب فیس بوک پاکوب
نوشته های تازه