کوه قاف: تنها فاتح ۳ فصل اورست

منبع تصویر

در روز ۲۷ دسامبر ۱۹۸۲ “سایو کاتو” کوهنورد ۳۳ ساله ژاپنی موفق شد به عنوان سومین انسان قله اورست را در زمستان صعود کند پیش از او کریستف ویلیچکی و لزک سیچی از لهستان در ۱۷ فوریه ۱۹۸۰ توانسته بودند نخستین صعود زمستانی این کوه را رقم زنند. این صعود سومین صعود کاتو برروی اورست بود. او پیش از این در ۲۶ اکتبر ۱۹۷۳ نخستین صعود پائیزه اورست را از مسیر جنوب شرقی رقم زده بود. همچنین در ۳ می ۱۹۸۰ کاتو از مسیر شمالی اورست را در دومین تلاش خود صعود کرده بود.
با صعود زمستانی اورست کاتو نخستین و تنها انسانی لقب گرفت که در ۳ فصل بر بام دنیا ایستاده. متاسفانه در بازگشت از قله وی در توفان ناپدید شد تا افسانه کوهنورد سختکوش ژاپنی پایان پذیرد. وی در حالی اورست را به تنهایی صعود می کرد که آخرین بار به همراه همنوردش Toshiaki Kobayashi پائینتر از قله جنوبی شب سختی را بیتوته نمودند. اما آن دو هیچوقت به پائین بازنگشتند. کوبایاشی سابقه تلاش بر روی دائولاگیری، کی2 و اورست را داشت.
تلاش تیم 7 نفره ژاپنی برای صعود زمستانی اورست 25 روز به طول انجامید.
آنها کمپ اصلی خود را در 2 دسامبر در ابتدای آبشار یخی یخچال خومبو برپا کردند. کاتو در 22 دسامبر یعنی دومین روز از فصل زمستان به گردنه جنوبی رسید. پیش بینی 2 تا 3 روز هوای خوب موجب شد تا او نخستین تلاش خود را در 23 دسامبر برای دستیابی به قله صورت دهد. صعود تنها تا ارتفاع 8100 متری بدلیل برودت 40 درجه و باد شدید متوقف شد! 
در 27 دسامبر کاتو به همراه کوبایاشی با کمک کپسول اکسیژن دومین تلاش تیم را در ساعت 5 بامدادآغاز نمودند. قرار بود کوبایاشی تجهیزات کمپ IV را با خود حمل نماید تا در بازگشت کاتو پائینتر از قله جنوبی کمپ را دایر نمایند. بار او بالغ بر 27 کیلو بود. در ارتفاع 8400 متری در ساعت 7.30 آنها با جسد Frau Schmatz روبرو شدند. کاتو در ساعت 1.55 دقیقه به تنهایی به قله جنوبی رسید و در نهایت در ساعت 3.55 دقیقه قله اورست را صعود کرد. در بازگشت آن دو شب سختی را در دمای 43- درجه پائینتر از قله جنوبی بیتوته کردند. درحالی که کوبایاشی از سرمازدگی اندامها در عذاب بود. آن شب موج طوفان و سرما فوق العاده با پیش بینی بادهای 150 تا 200 کیلومتر در ساعت در ارتفاع اورست و درجه حرارت 43- درجه سانتی گراد امیدی را برای بازگشت ایشان به همراه نداشت! در آن بازه زمانی موج سرما در شبه قاره هند باعث مرگ بیش از 200 نفر در شمال هندوستان شد. 
روز بعد به رغم باد فوق العاده، شرپا Noan Yonden خود را به گردنه جنوبی رساند. اما خبری از دو قهرمان ژاپنی نبود. جستجوها در 30 دسامبر متوقف شد و تیم به کاتماندو بازگشت. 
دکتر یاسو ساسا رئیس آلپاین کلاب ژاپن که به همراه خواهر کاتو برای شرکت در مراسم یادبود آنها حضور یافت عنوان داشت: “احتمالن کمبود برف در یال جنوب شرقی موجب شده تا قادر به حفر غار برفی نبوده مجبور به بیتوته در چادر شوند”. کاتو سابقه دوبار شبمانی در فضای آزاد بدون چادر در صعودهای پیشین خود به اورست را هم داشت. 

کاتو نخستین کوهنوردغیر نپالی بود که اورست را 3 بار صعود می کرد. وی در کارنامه خود صعود ماناسلو در 8 اکتبر 1977 را نیز داشت. 
یادشان گرامی

منابع:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

پاکوب در شبکه های اجتماعی
اینستاگرام پاکوب تلگرام پاکوب فیس بوک پاکوب
آخرین ویدیو ها
نوشته های تازه