کوه قاف: تلاش زمستانی اوربکو در خان تنگری

دنیس اوربکو کوهنورد نامدار قزاق قصد دارد تا زمستان امسال خان تانگری را به اتفاق کوهنورد لهستانی Jacek Teler صعود کند. او که سابقه گشایش مسیرنو بر روی این کوه در سال ۲۰۰۱ و صعود سریع ۷ ساعته از مسیر نرمال رخ شمالی کوه در سال ۲۰۰۲ را درکارنامه دارد با لغو تلاش زمستانه کی۲ خود را با تلاش بر روی خان تنگری آماده صعود زمستانی سال بعد دومین کوه مرتفع دنیا می نماید. 
درواقع اوربکو خود را آماده تلاش زمستانه کی۲ به سرپرستی کریستف ویلیچکی لهستانی کرده بود. اما عدم تامین هزینه های صعود موجب لغو آن سفر و تصمیم اوربکو برای تلاش زمستانی خان تنگری گردید. این دومین باری است که اوربکو برنامه ریزی ناموفقی را برای صعود زمستانی کی۲ صورت میدهد. بار نخست در زمستان ۲۰۱۴-۱۵ وی به همراه آدام بیلیکی لهستانی و الکس تکسیکون اسپانیایی قصد صعود این کوه را از مسیر شمالی داشت که دولت چین از اعطای مجوز به ایشان خود داری نمود!
قله خان تنگری با ۷۰۱۰ متر ارتفاع دومین کوه مرتفع تیان شان پس از پوبدا می باشد. نخستین صعود زمستانی این کوه در ۸ فوریه ۱۹۹۲ توسط تیمی از اتحاد جماهیر شوروی به سرپرستی Valeri Khrishchaty انجام شد. والری به همراه Viktor Dedi, Yuri Moiseyev, Valdimir Suviga, Aleksandr Savin, Igor Putintsev و Malik Ismetov فاتحان قله در این صعود بودند. متاسفانه والری در تابستان همان سال در پای خان تنگری بر اثر سقوط بهمن جان سپرد!
همچنین جک تلر همراه اوربکو در خان تنگری سابقه تلاش زمستانی بر روی نانگاپاربات در سالهای (۲۰۰۸-۹ و۲۰۰۳-۴) و زمستان کی دو ۲۰۰۲-۳ را در کارنامه دارد. هنوز برنامه خاصی از این دو برای صعود خان تنگری اعلام نگردیده. 

برداشت از:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

مطالب محبوب
پاکوب در شبکه های اجتماعی
اینستاگرام پاکوب تلگرام پاکوب فیس بوک پاکوب
نوشته های تازه