تنگه رغز بهشتی در میان بیابان

تنگه رغز واقع در استان فارس و ۳۰ کیلومتری شهرستان داراب قرار دارد. این دره به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ۶۰ آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و دره نوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۴۶ متر دره جنوبی به بن بست میرسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است. رسیدن به این منطقه نیز با ۳ ساعت کوهپیمایی امکانپذیر است. آب رغز که از این منطقه آغاز می گردد با ایجاد حوضچه ها و آبشارهای طبیعی تا دره جنوبی امتداد و نهایتاً در آبگیرهای انتهایی به زمین باز می گردد.

رغز در لغت به معنای راه بکر و لغزنده است. آبشارهای رغز دارای ارتفاعات متفاوتی هستند که بلندترین آن ۴۶ متر و کوتاهترین آن ۶ متر است بهمین علت برای پیمایش این دره نیاز به ابزار فنی دره نوردی دارید اما مابقی آبشارها با پرش از روی آن و افتادن در آب قابل گذر است.

حوضچه های رغز نیز دارای عمق های متفاوتی است. عمیق ترین حوضچه عمقی در حدود ۲۰ متر دارد و کم عمق ترین حوضچه عمقی در حدود ۶ متر دارد. با رسیدن به آخرین آبشار جنوبی به ارتفاع ۴۶ متر تنگه رغز به انتها می رسد.

از سرچشمه نیز بدون استفاده از وسایل مخصوص امکان بازدید از چند حوضچه و آبشار وجود دارد که در نهایت با رسیدن به آبشاری به ارتفاع ۲۳ متر کوهپیمایی بدون وسایل مخصوص پایان می‌یابد و همانطور که گفتیم برای دیدن بقیه حوضچه ها و آبشارها نیاز به لیدر و وسایل مخصوص دره نوردی است.

پاکوب

مهمترین آبشار تنگه رغز وداع نام دارد. آبشاری با ارتفاع ۴۶ متر و عمق حوضچه ای برابر ۱۰متر.

حوضچه ی آبشار وداع

حوضچه ی آبشار وداع

آبشارهاي مهم مسير که گروه کوهنوردي آذرخش داراب نام گذاري کرده اند، به ترتيب فرود عبارتند از:

۱- آبشار نگين: ارتفاع ۱۶ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۴۱ متر. بعد از اتمام فرود، سکوی بسیار کوچکی در سمت چپ قرار دارد که ۲نفر میتوانند روی آن بایستند. بعد از آن جای وسیعی وجود دارد که برای شب ماندن مناسب است.

۲- آبشار بوم رنگ: ارتفاع ۷ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۳۱ متر

۳- آبشار مسعود: ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱۲ متر و طول حوضچه ۱۵ متر

۴- آبشار گلاب حوضچه: ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۷ متر و طول حوضچه ۱۲ متر

۵- آبشار فتح:ارتفاع ۸ متر، عمق آب ۱٫۵ متر و طول حوضچه ۶ متر

۶- آبشار حکمت: ارتفاع ۱۱ متر، عمق آب ۱۵ متر و طول حوضچه ۳۲ متر

۷- آبشار کبوتر(معروف به آبشار تاریکو): ارتفاع ۲۵ متر، عمق آب ۲۰ متر و طول حوضچه ۶ متر. در انتهای مسیر غاری در سمت راست مسیر وجود دارد که می گویند در آنجا مار زندگی می کند. در این آبشارنور بسیار کم است و باید سریع از آن خارج شد تا سرما ایجاد مشکل نکند.

۸- آبشار جام: ارتفاع ۹ متر، عمق آب ۶ متر و طول حوضچه ۳۶ متر

۹- آبشار دماغه(فراز): ارتفاع ۱۲ متر، عمق آب ۲ متر و طول حوضچه ۴ متر

۱۰- آبشار آذرخش:ارتفاع ۶۵ متر، عمق آب ۶ متر و طول حوضچه ۱۱ متر. بلندترین آبشار که معمولا از آن فرود نیامده و دست به سنگ از کنار آن رد می شوند.

۱۱- آبشار يادگار: ارتفاع ۴ متر، عمق آب ۸ متر و طول حوضچه ۱۱ متر. حوضچه بعد از آبشار یادگار، گهر نام دارد و سپس به جایی به نام پارکینگ می رسید که جای وسیعی جهت شب ماندن یا استراحت وناهار خوردن است و گروه آذرخش برای زیباتر کردن منطقه اقدام به کاشت درخت نموده اند.

۱۲- آبشار وداع: ارتفاع ۴۶ متر، عمق آب ۱۰ متر و طول حوضچه ۷ متر.

بعد از این آبشار می توان لباس ها را تعویض کرد .

پوشش گیاهی مسیر شامل ارژن، کل خنگ، برنوک، انار، ول، مرزنجوش، پونه و پرسیاوشون است.

مسیر رفتن به تنگه رغز

برای رفتن به تنگه رغز ابتدا خود را باید به شهر داراب استان فارس برسانید، بعد از طی کردن مسافتی، در حدود ۳۵ کیلومتری جاده داراب-شیراز به گردنه دراکویه می‌رسید. (بهترین کار این است که شب را در نزدیکترین نقطه به جاده خاکی سپری کرده و صبح زود حرکت خود را مجددا آغاز نمایید تا بتوانید یک روزه برنامه را خاتمه دهید. مسیر خاکی از اینجا شروع می‌شود). سوار نیسان می‌شوید و پس از گذشتن از منطقه کوه درختی در سمت چپ و گذشتن حدود ۲ ساعت، مسیر خاکی به اتمام می‌رسد و پیمودن ادامه مسیر با پای پیاده آغاز میشود (حدودا ۱:۳۰ ساعت). از سمت راست جاده که شروع به پیاده روی کنید به چشمه بیدک می‌رسید. ادامه مسیر پاکوب بدون شیب است. رفته رفته شیب بیشتر می شود و سپس سراشیبی است و با عبور از روی سنگ های بزرگ در نهایت در مسیری بدون شیب به چشمه می رسید.

مسیر بر روی گوگل

مسیر رسیدن به رغز

مسیر رسیدن به رغز

نکات مهم برای رفتن به تنگه رغز:

۱-      آب این منطقه اندکی سرد است بنابراین بهترین پوشاک در این دره وت سوت یا همان لباس غواصی است.

۲-      از دمپایی یا کفش های جلو باز استفاده نکنید.

۳-      داشتن جلیقه نجات ضروری است، هرچند لباس غواصی با نگهداشتن هوا درونش مانع از غرق شدن شما میشود.

۴-      بهترین زمان برای رفتن به این دریاچه اواخر اردیبهشت تا اواسط مرداد ماه است.

۵-      مکان اقامتی در خود تنگه وجود ندارد و برای اقامت باید به شهر داراب بازگردید. البته یک فضای کوچک برای ۲-۳ چادر وجود دارد اما جای خیلی خوبی نیست. به همین دلیل اغلب گروهها برنامه را در یک روز اتمام کرده و صبح زود استارت میزنند.

۶-      درصورتی که مبدا حرکت شما تهران و یا مناطق دورتر است حتما در برنامه ریزی مد نظر داشته باشید که بعد از ۱۶ ساعت(یا کمی بیشتر)  اتوبوس سواری نیاز به استراحت دارید.

۷-      این مسیر حتما به راهنما نیاز دارد. جاهایی باید بپرید و جاهایی نباید بپرید که قابل تشخیص برای کسانی که قبلا نرفته اند نیست. علاوه بر این گفته میشد محلی های منطقه از غریبه ها استقبالی نمی کنند و اتفاق افتاده که در انتهای مسیر مشکل ساز شده اند. وجود یک راهنمای آشنا با محلی ها بسیار کارساز است.

۸-      مسیر اجبارا تجهیزات فنی لازم دارد. ۲ حلقه طناب ۵۰ متر. به تعداد نفرات ابزار فرود، هارنس، کلاه، جلیقه و چند کارابین پیچ اضافه برای کارگاه زدن. درمورد جلیقه و کلاه اصلا کوتاهی نکنید.

۹-      در طول مسیر آب قابل خوردن موجود نیست.

۱۰-    در انتهای این تنگه مسیر بگونه ای میشود که برای عبور از آن نیاز به دست به سنگ شدن است، بنابراین تجربه دست به سنگ شدن لازم و افراد نباید ترس از ارتفاع داشته باشند.

۱۱-     داشتن درای بگ برای جلوگیری از خیس شدن لوازمتان (مثل موبایل، خوراکی ها و کمکهای اولیه) در این برنامه بسیار ضروری و مفید است.

منابع: وبسایتهای بیابانهای ایران ، ایران دهکده و سیری در ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ویدیوهای محبوب

Sorry. No data so far.

مطالب محبوب

Sorry. No data so far.

پاکوب در شبکه های اجتماعی
اینستاگرام پاکوب تلگرام پاکوب فیس بوک پاکوب
نوشته های تازه

SAPE ERROR: Не могу подключиться к серверу: dispenser-01.saperu.net/code.php?user=4ca4a8b516e35555f199ac692b348505&host=pakub.com&charset=UTF-8, type: file_get_contents

SAPE ERROR: Не могу подключиться к серверу: dispenser-02.saperu.net/code.php?user=4ca4a8b516e35555f199ac692b348505&host=pakub.com&charset=UTF-8, type: file_get_contents